A Corvinus Egyetem vidékfejlesztést hallgató diákjai minden tanévben részt vesznek egy gyakorlati szakmai napon, amit most már hagyományosan nálunk, a Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesületnél töltenek el.
Évente más- más településünket látogattuk meg velük, idén úgy gondoltuk, hogy Újhartyánt vesszük górcső alá. Itt is szép számmal valósítottak meg fejlesztéseket, még válogatnunk is kellett, mert az időbeli korlátok miatt nem juthatott mindenre sor.
A napot a Gyémánt Lovasparkban indítottuk, ahol egy többfunkciós, fedett lovas-sport komplexumot valósítottak meg a Turisztikai tevékenységek ösztönzése jogcím keretin belül az első támogatási körben 2010-ben. Mára már nem csak a tervekből látszik a csarnok jelentősége, hiszen az évek során visszaigazolódott, hogy ez egy hiánypótló projekt volt a térségünkben. Az évenkénti nemzetközi, fedett pályás lovas bajnokságsorozat megrendezésén túl az egyik kiemelkedő eredmény, hogy Hölle Martin az Újhartyáni Gyémánt Lovaspark SE versenyzője kétszeres korosztályos Európa-bajnok lett, és a 2011. évi világbajnokságon elért egyéni 7. helyezése után 2013-ban Pauban (FRA) világbajnoki aranyérmet szerzett 16 évesen a felnőtt kategóriában. Felkészülése javarészt ebben az újhartyáni csarnokban zajlott.
A következő állomásunk a MannaIce - Kézműves Fagylaltüzem volt, ahol Halmi Dániel termék-manager mesélt a cégtörténetről, többek között arról is, hogy az első magas színvonalú olasz hűtőpultokat LEADER finanszírozással vásárolták meg, megteremetve ezzel a helyi termék piacra jutásának magas minőségi fokát.
Ma már ötven értékesítési ponton található meg termékük és mindenhol a jól bevált pultokat alkalmazzák. A kézműves fagylalt előállításának menetéről cukrászmesterük, Nagy Tamás tartott tájékoztatót. A két felkészült, fiatal szakember elhivatottsága, lendülete motivációt és mintát jelentett a tanulók számára (meg persze a fagyi kóstolóval is elbűvölték őket).
Az édesből a műanyag iparba vezetett az utunk: a Mould Kft. telephelyére, az ipari parkba. Itt a hatalmas gépsorok között az eddig látottakhoz képest tényleg egy teljesen új világ bontakozott ki előttünk. Nagy Judit a cég tevékenységeiről, pályázataikról mesélt. Judit a Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület közreműködésével, az EMVA ÚMVP III. tengelyes Mikrovállalkozások fejlesztése jogcím első körében megvalósított technológiafejlesztésről elmondta, hogy több fronton is nagy kihívást jelentett számukra. Egyrészt a pályázati folyamatban való részvétel sem volt könnyű, másrészt tudták, hogy a következő lépés lesz a nehezebb szakasz, mégpedig a keletkező új kapacitásra megfelelő munkák leszerződése. Tudatos tervezéssel felkészültek rá, hogy a gépbeszerzés egy új fordulópont lesz a cég életében, amit ma már sikerként könyvelhetnek el. A dolgozó gépsorok között mi tátott szájjal és kicsit tétován bolyongtunk, de Gombai Zoltán, az üzem szakmai vezetője magabiztosan kalauzolt minket és türelemmel válaszolt laikus kérdéseinkre, így bepillantást kaphattunk, miből is lesz a műanyag /cserebogár/.
Végül a Bagolyfészekbe látogattunk. A 2014 augusztusában átadott Kézműves ház és ifjúsági szállás kivalló állapotban várta csoportunkat. A modern mégis hagyományos elemeket felvonultató, letisztult, de színes, autentikus népi motívumokban gazdag és mégis nagyon élő művészetet megjelenítő közösségi térben a különböző alkotói, kézműves foglalkozások ilyen rövid idő alatt is nyomokat hagytak, már most otthonosabbak a belső terek.
Hornyák Teréz a Hercel Sváb Hagyományőrző Egyesület elnökeként és az intézmény vezetőjeként beszélt a házban zajló, pezsgő kulturális életről. Tölli Andrea pedig Újhartyán Város Önkormányzatának pályázati managereként mesélt a fejlesztések kevésbé vidám, dokumentációs támogatási folyamatról, a kifizetési kérelmekről.
A napot a munkaszervezet tevékenységeinek ismertetésével zártuk. A kép persze nem lehetett teljes, de a vidékfejlesztési munka sokszínűségét, szerteágazóságát talán sikerült szemléltetni.
Számunkra mindig jó érzés a dokumentációs háttérből igen alaposan ismert, százszor ellenőrzött projektjeinket látni működés során és jó visszacsatolás az is, hogy a fejlesztésekben dolgozó szakemberek milyen szeretettel fogadtak minket és odafigyeléssel, gondossággal meséltek a diákoknak betekintést engedve a mindennapjaikba.
Köszönjük a felkészülést, a ránk szánt időt és vendéglátást.
A kapcsolódó képek a galériában megtekinthetők. A fényképeket Nemes Gusztáv és Pacsirta Mátyás készítette.
Kocsír Anikó
projekt manager
Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület Share |