Ráckeve 2016. január 21. - Turisztikai fejlesztések
A Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület tematikus megbeszéléseket tart a működési területén gazdaságfejlesztés, turisztika, település- és közösségfejlesztés témaköreiben.
Első alkalommal Ráckeve város LEADER támogatásból megvalósult projektjével, a "Péntek Esti korzó" programhoz épített színpaddal, és a sétányról megközelíthető turisztikai látványossággal, a Hajó malommal ismerkedhettünk meg.
Rövid belvárosi sétánk során Szadai József polgármester úr osztotta meg a résztvevőkkel a városi turisztikai fejlesztései szempontjából fontos fejlesztési tapasztalatait, és jövőbeni elképzeléseit. A "Péntek Esti Korzó" helyi civilek kezdeményezésére jött létre, a Duna parti sétányon, annak érdekében, hogy hétvégi szórakoztató programlehetőséget biztosíthassanak a helyieknek és az ide látogató turistáknak. A színpad beépítésével lehetővé vált helyi csoportok fellépése, szórakoztató programok megszervezése. A programokról az Ács Károly Művelődési Ház gondoskodik, együttműködésben a helyi vállalkozókkal és civilekkel.
A város egyik legfőbb turisztikai látványossága a korzó melletti folyószakaszon álló Hajó malom, mely a város történelméhez kötődik, és a XVIII. században itt élő és tevékenykedő molnároknak, és az akkoriban működő öt hajómalomnak állít emléket. A Hajó malom lakossági kezdeményezés alapján került megépítésre írásos emlékek, fotók és rajzok alapján és bár elektromos árammal hajtott őrlőszerkezettel rendelkezik alkalmas a liszt őrlési folyamatának bemutatására.
A csípős szélben tett látogatásunk után a Ráckevei Önkormányzat által biztosított régi Városháza Dísztermében folytattuk a beszélgetést a Helyi Fejlesztési Stratégia tervezéséhez kapcsolódó turisztikai fejlesztésekről, elképzelésekről. A tematikus fórum elején újra átismételtük az integrált HFS tervezés lépéseinek fontosságára, átvettük a településfejlesztés szempontjából szükséges stratégia-tervezés lépéseit. Külön kitértünk a hanyatló, az átalakuló és a fejlődő térségek stratégiai kérdéseit, és az ezekre adható válaszokat.
Az előadást követő beszélgetés alapkérdései, az eddig beérkezett projekt adatlapok és fórum tapasztalatok alapján a következők voltak:
- a következő időszakban milyen turisztikai fejlesztéseket támogassunk a térségben a rendelkezésünkre álló forrásokból? - milyen támogatásintenzitás, forráselosztás legyen a különböző típusú fejlesztések megvalósításához? - Milyen prioritásaink legyenek a támogatható tevékenységek ismeretében?
A jelenlévők az alábbi három csoportra bontva tárgyalták meg a turisztikai fejlesztéseken belül megjelenő igényeket:
a.)szálláshelyfejlesztés, eszközbeszerzés, b.) turisztikai attrakció, rendezvények c.) oktatás, képzés, marketingtevékenység
A turisztikai fejlesztések prioritásait közösen próbáltuk meghatározni, és igyekeztünk konszenzusra jutni az egy-egy csoportban preferált, és mindenki által fontosnak tartott fejlesztések kiemelése, elsőbbséghez juttatása érdekében.
A résztvevők a gyakorlatból hozott példákon keresztül igyekeztek egymást erősíteni, vagy éppen meggyőzni arról, hogy melyik célt tartják fontosabbnak, mi az a fejlesztési elképzelés, ami számukra a térség turisztikai fejlődése szempontjából kiemelt jelentőséggel bír.
A következő helyszínen, Táborfalván egy hét múlva csütörtökön a település- és közösségfejlesztés lehetőségeit fogjuk körbejárni, reményeink szerint ugyanilyen aktív részvétellel.
Rácz Judit Munkaszervezet vezető Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület
A tanulmányúton készült képek a galériában megtekinthetők. Share |