2022. június végén két év kihagyás után a csehországi Sumperkben gyűlt össze több mint 300 vidék- és turizmusfejlesztési szakember a korábban évente megrendezett LEADER INSPIRED NETWORK COMMUNITY, azaz LINC konferencián. A négy napig tartó eseménysor alatt tanulmányi kirándulások, workshopok keretében szakmai ismeretterjesztésre került sor, valamint nem maradhatott el a szórakoztató sportprogram sem. Utóbbi azért érdekes, mert minden találkozó egyik napját a játéknak szentelik: a különböző országokból érkező embereknek együtt kell működniük a feladatok megoldásának érdekében. Akárcsak a LEADER-program esetében, meg kell találni, hogy az egyes játékosoknak mely feladat teljesíthető, mit lehet helyette ajánlani, konszenzusra kell jutni a csapatnak a célok elérésében – és így végül mindenki jól jár.

Az első LINC konferenciát 2010-ben tartották Ausztriában. Azóta többek között Olaszországban, Finnországban, Svédországban, 2016-ban Magyarországon tartottak hasonló találkozókat.Az első LINC konferenciát 2010-ben tartották Ausztriában. Azóta többek között Olaszországban, Finnországban, Svédországban, 2016-ban Magyarországon tartottak hasonló találkozókat.2016-ban itthon, a Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület működési területén is sikerrel zárult a rendezvény. Az akkori nyitórendezvényről készült összefoglalót ITT láthatják, a teljes összefoglaló kisfilmet pedig ITT tekinthetik meg.

A konferencia résztvevői egyetértettek abban, hogy a vidéki kis családi vállalkozások, civil szervezetek és önkormányzatok által megvalósított fejlesztések érdekében továbbra is szükség van a LEADER rendszerére, fontos a helyi érdekek legmagasabb szintű képviselete. A dabasi és a ráckevei térségbe az elmúlt időszakban több mint 1 milliárd forintnyi támogatás érkezett, amelyből olyan projektek valósultak meg, mint a pusztavacsi jeltorony felújítása, a gyalogos és kerékpáros híd Dabas-Sáriban, Ráckevén a Halászati Múzeum létrehozása, az örkényi tavaszi gasztronómiai fesztivál megrendezése, vagy a hernádi Önkormányzat által megvalósított gördeszka pálya és több magánszálláshely kialakítása a térségben.

Korábban Nagy István agrárminiszter elmondta, a helyi vidékfejlesztési egyesületek munkája nélkülözhetetlen, hiszen vidéken a helyiek vannak tisztában a legjobban az ott felmerülő igényekkel.Korábban Nagy István agrárminiszter elmondta, a helyi vidékfejlesztési egyesületek munkája nélkülözhetetlen, hiszen vidéken a helyiek vannak tisztában a legjobban az ott felmerülő igényekkel.A LEADER támogatás elnyerésének feltétele a fejlesztési ötlet illeszkedése a Helyi Fejlesztési Stratégiához, a támogatható célokról az Egyesület Közgyűlése hoz döntést, és a pályázati felhívásokat a munkaszervezet dolgozza ki együttműködve a Vidékfejlesztési Program Irányító Hatóságával.A vidékfejlesztők Európa szerte nagyjából ugyanolyan jogszabályi keretek között segítenek a fejlesztési források felhasználásában, ezért is fontos, hogy új ötleteket lássanak, inspirálódjanak, és időnként egyeztetni tudják a LEADER alapelvek szerinti működés részleteit.

A LINC konferencia szakmai workshopján szó volt a 2021. június 30-án az Európai Bizottság által elfogadott, a következő időszakra vonatkozó közleményről is melynek címe: „Az EU vidéki térségeinek hosszú távú jövőképe – Erősebb, összekapcsolt, ellenállóbb és virágzó vidéki térségek felé 2040-ig”. A közlemény emberközpontú, és a Bizottság demokráciával és demográfiával kapcsolatos munkájának részét képezi.

A Bizottság közleményét cselekvési terv kíséri, amely felvázolja a vidéki területeken történő beruházás főbb eszközeit, és olyan intézkedéseket javasol, amelyek valamennyi uniós politikát beépítik. Ezen túlmenően a közlemény bevezet egy kulcsfontosságú új kezdeményezést, a Vidéki Paktumot, amelyet úgy kell kidolgozni, hogy a kormányzás minden szintje és az érdekelt felek támogassák a jövőkép közös céljait. A közleményt cselekvési terv kíséri, amely felvázolja a vidéki területeken történő beruházás főbb eszközeit, és olyan intézkedéseket javasol, amelyek valamennyi uniós politikát beépítik.A Bizottság közleményét cselekvési terv kíséri, amely felvázolja a vidéki területeken történő beruházás főbb eszközeit, és olyan intézkedéseket javasol, amelyek valamennyi uniós politikát beépítik. Ezen túlmenően a közlemény bevezet egy kulcsfontosságú új kezdeményezést, a Vidéki Paktumot, amelyet úgy kell kidolgozni, hogy a kormányzás minden szintje és az érdekelt felek támogassák a jövőkép közös céljait. A közleményt cselekvési terv kíséri, amely felvázolja a vidéki területeken történő beruházás főbb eszközeit, és olyan intézkedéseket javasol, amelyek valamennyi uniós politikát beépítik.Az új időszakra vonatkozó információkról a Fenntartható Fejlődés - Agenda 2030 facebook linken osztunk meg több információt.

A Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület delegációját az Egyesület Elnöke, Zsírosné dr. Pallaga Mária Elnök vezette, a résztvevők között pedig ott volt Vereckei Zoltán Ráckeve Polgármestere, és az Egyesület munkaszervezetének munkatársai, Szabó Ágota, Moldován Ágnes és Rácz Judit.A Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület delegációját az Egyesület Elnöke, Zsírosné dr. Pallaga Mária Elnök vezette, a résztvevők között pedig ott volt Vereckei Zoltán Ráckeve Polgármestere, és az Egyesület munkaszervezetének munkatársai, Szabó Ágota, Moldován Ágnes és Rácz Judit.Magyarországról még három másik LEADER szervezet munkatársai és elnökségi tagjai vettek részt a konferencián, a Bakony és Balaton Keleti Kapuja Közhasznú Egyesület, a Borsod Torna Gömör Vidékfejlesztési Egyesület, és a Moson-Sík LEADER Egyesület munkatársai, Egyesületi Elnöksége képviseletében voltak jelen aktív szakemberek a programon.

A nyitó rendezvény Sumperk belvárosában a már hagyományosnak tekinthető ünnepélyes megnyitóval és az ehhez kapcsolódó zászlós felvonulással kezdődött. A program során a vendégeket köszöntötte Tomáš Spurný, Sumperk város polgármestere, Josef Suchánek az Olomuc Régió Elnöke, valamint Miroslav Adámek a térség országgyűlési képviselője.A nyitó rendezvény Sumperk belvárosában a már hagyományosnak tekinthető ünnepélyes megnyitóval és az ehhez kapcsolódó zászlós felvonulással kezdődött. A program során a vendégeket köszöntötte Tomáš Spurný, Sumperk város polgármestere, Josef Suchánek az Olomuc Régió Elnöke, valamint Miroslav Adámek a térség országgyűlési képviselője.

A LINC program lebonyolítását a helyiek nagy érdeklődéssel fogadták, több kulturális csoport, civil szervezet és vállalkozó működött együtt a szervezőkkel annak érdekében, hogy hiteles képet tudjanak nyújtani a régióban európai uniós támogatással megvalósított projektekről, a Csehország történelmi és kulturális eseményeiről, a jelenlegi gazdasági és természeti környezetről.

A study tourok, projekt látogatások során megismerkedtünk a Hranice város területén megvalósított LEADER projektekkel, és Skalicka település közösségi fejlesztéseivel.A study tourok, projekt látogatások során megismerkedtünk a Hranice város területén megvalósított LEADER projektekkel, és Skalicka település közösségi fejlesztéseivel.

Tapasztalataink szerint a LEADER Egyesületek Csehországban is erős helyi kapcsolatokkal rendelkeznek, támogatják a közösségi fejlesztéseket, és elősegítik a kis településeken szükséges infrastrukturális vagy kisvállalkozói fejlesztések megvalósítását. A nagyjából hétszáz fős település Polgármestere Petra Kočnarová fogadta a látogatókat, és vezette végig a településen a csoportot, bemutatva az olyan közösségi fejlesztéseket, mint a helyi Színház és közösségi tér kialakítása, az önkormányzat tulajdonában lévő kápolna felújítását, a sportparkokat és a helyi hősnek, Tomás Vitek tengerész és hajóépítő mérnöknek emléket állító mini múzeumot.

A túra során találkozhattunk Jaroslav Juráň helyi méhésszel és családjával, akik nem csak a saját termékeiket mutatták be a résztvevőknek, hanem megszervezték azt is, hogy a helyi termékekből, sajtkészítők és pékek termékeiből is kóstolót kapjunk. az élhető és modern falu lehetővé teszi a helyiek számára, hogy hosszú távon is helyben képzeljék el az életüket, erős és összetartó, egymást támogató közösségben éljenek, és jól érezzék magukat a mindennapokban.

A program során megismerkedtünk annak a molnár családnak a történetével, akik Németországból települtek Skalicka környékére 4 generációval ezelőtt. Az általuk épített szélmalom a mai napig a család tulajdonát képezi, ipartörténeti jelenőséggel bír, hiszen minden darabja eredeti, mind a mai napig be tudják indítani és tudnak vele gabonát őrölni.

A program során megismerkedtünk annak a molnár családnak a történetével, akik Németországból települtek Skalicka környékére 4 generációval ezelőtt. Az általuk épített szélmalom a mai napig a család tulajdonát képezi, ipartörténeti jelenőséggel bír, hiszen minden darabja eredeti, mind a mai napig be tudják indítani és tudnak vele gabonát őrölni.A delegációnk másik fele az Olmützu régióban tett látogatást, útba ejtették a Doubravsky családi gazdálkodást, ellátogattak a tanyaboltba, ahol regionális specialitásokkal (kávé, kozmetikumok, szörpök, kerámiák) találkoztak, részt vettek egy workshopon a Regionális Márkák szövetségének a szervezésében, és meglátogatták a Bouzov kastélyt.

Az Olmütztól 35 km-re található XIII. századi, eredetileg gótikus vár első ismert tulajdonosa Buz kisnemes (1317-1339), az erődítés az itt vezető fontos kereskedelmi útvonal védelmét szolgálta. Itt született Podjebrád György, aki később cseh uralkodóvá válik. Számos tűzvész sújtja, a Teuton Lovagrend megérkezéséig egy ideig lakatlanná is lesz. Az alapjában ispotályos rend hatalmi-politikai szándékai révén egyre kevésbé megtűrt szervezetté vált az európai uralkodók szemében, így háttérbe szorulásuk a vár állapotának sem kedvez – a XIX. századra az impozáns várkastély már csupán romhalmaz. A század végén azonban mégis megkezdődnek újjáépítési munkálatai, a lovagrend nagymestere, Habsburg Jenő főherceg Georg von Hauberisser müncheni építészprofesszort bízza meg Bouzov várának régi fényébe való visszaállítására. A kastélyt a középkori német lovagvárak mintájára romantikus, neogót stílusban építik át teljes modernizációval (víz és fűtésrendszer) egybekötve a XX. század elejére. A II. világháborúban a német SS tisztek reprezentatív gyülekező és avatóbázisa, még Himmler is tiszteletét teszi a várban. Ezután kerül a cseh állam tulajdonába, 1999 óta nemzeti műemlékAz Olmütztól 35 km-re található XIII. századi, eredetileg gótikus vár első ismert tulajdonosa Buz kisnemes (1317-1339), az erődítés az itt vezető fontos kereskedelmi útvonal védelmét szolgálta. Itt született Podjebrád György, aki később cseh uralkodóvá válik. Számos tűzvész sújtja, a Teuton Lovagrend megérkezéséig egy ideig lakatlanná is lesz. Az alapjában ispotályos rend hatalmi-politikai szándékai révén egyre kevésbé megtűrt szervezetté vált az európai uralkodók szemében, így háttérbe szorulásuk a vár állapotának sem kedvez – a XIX. századra az impozáns várkastély már csupán romhalmaz. A század végén azonban mégis megkezdődnek újjáépítési munkálatai, a lovagrend nagymestere, Habsburg Jenő főherceg Georg von Hauberisser müncheni építészprofesszort bízza meg Bouzov várának régi fényébe való visszaállítására. A kastélyt a középkori német lovagvárak mintájára romantikus, neogót stílusban építik át teljes modernizációval (víz és fűtésrendszer) egybekötve a XX. század elejére. A II. világháborúban a német SS tisztek reprezentatív gyülekező és avatóbázisa, még Himmler is tiszteletét teszi a várban. Ezután kerül a cseh állam tulajdonába, 1999 óta nemzeti műemlékA konferencia második napján délelőtt került sor a „Játék határok nélkül” közösségépítő és hálózati kapcsolatokat erősítő sportversenyre Loučná nad Desnou; sífelvonójának területén. A játék során nemzetközi csapatokra osztották a résztvevőket, és fantasztikus hangulatú vetélkedőre került sor, ami felejthetetlenné tette a napot, valamint elősegítette a személyes kapcsolatok létrejöttét. A délután során a sífelvonóval eljutottunk a Jeseníky hegység legmagasabb csúcsára a Pradědre, ami 1 491 méter magas. Rövid, de meredek gyalogtúrával tudtuk megközelíteni a hegy tetejére épített víztározót ami a környék elektromos energiájának előállításából is kiveszi a részét.

A túra befejeztével visszatértünk a szállásunkra, ahol az ELÁRD jelenlegi Elnöke Marion Eckhard svéd vidékfejlesztő, Barbara Leiner- Löfer osztrák és Kriistina Tammets észt vidékfejlesztési szakértő általA túra befejeztével visszatértünk a szállásunkra, ahol az ELÁRD jelenlegi Elnöke Marion Eckhard svéd vidékfejlesztő, Barbara Leiner- Löfer osztrák és Kriistina Tammets észt vidékfejlesztési szakértő általvezetett beszélgetésen a Cseh vidékfejlesztési program Irányító Hatóságának vezetője ismertette a LEADER támogatással elért csehországi eredményeket. A workshop során kiemelt hangsúlyt kapott a Vidéki Egyezmény (Rural Pact) ismertetése, és a Hosszútávú Vidékfejlesztési Tervek aktualitásainak megbeszélése.

A program során lehetőségünk volt arra is, hogy a jövőbeni nemzetközi együttműködésekhez partnereket találjunk az European Network for Rural Development (ENRD) segítségével.A program során lehetőségünk volt arra is, hogy a jövőbeni nemzetközi együttműködésekhez partnereket találjunk az European Network for Rural Development (ENRD) segítségével.

Az együttműködések mellett elkötelezett Helyi Akciócsoportok képviselői Tóth Péter (ENRD) ésVeronika Korčeková (ENRD) vezetésével workshopot tartottak a várható ütemezésekről, és a lehetéseg együttműködési témákról. A kapcsolatfelvétel a hasonló fejlesztésekben gondolkodó partnerek között a nemzetközi együttműködések workshop során nagy számban jött létre.

A záróesten Radim Srsen a LAG Sumpersky venkov Elnöke és az Európai Unió Régiók Bizottságának a tagja értékelte a vidékfejlesztési program eredményeit, beszélt az Európai Unió következő időszakának terveiről, mely a Cseh Elnökség átvételével Csehországban kiemelt jelentőséget kap.A rendezvény szakmai és kulturális téren egyaránt sikeres volt, a nemzetközi szakmai kapcsolataink a személyes találkozás következtében megerősödtek, és reményeink szerint a következő évi Olaszországi LINC konferencia megrendezésének sem lesz akadálya.

Rácz Judit munkaszervezet vezető, Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület