Pályázati felhívás azonosítója és neve: VEKOP-7.1.4-16 - Szegregált élethelyzetek felszámolása komplex programokkal (ESZA)

Operatív Program: VEKOP

Projekt azonosítója         VEKOP-7.1.4-16-2017-00002

Kedvezményezett neve Tatárszentgyörgy Község Önkormányzata

A projekt címe   "Új esély" - komplex fejlesztési program Tatárszentgyörgyön

Ország  Magyarország

Régió     Közép-Magyarország

Megye  Pest

Település             Tatárszentgyörgy

Támogatási kérelem benyújtásának dátuma        2017.06.30

Támogatás megítélésének dátuma           2018.06.15

Támogatási szerződés hatályba lépése    2018.10.01

Projekt tervezett kezdése             2018.07.15

Projekt tervezett befejezése        2021.02.28

Projekt befejezésének dátuma   2021. 02. 28.

Utolsó kifizetés dátuma 2023.05.26. 00:00:00

Megítélt támogatás összege (Ft)               79 922 030

Szerződésben megítélt támogatás összege (Ft)   79 922 030

Projekt összköltsége (Ft)               81 166 536

Támogatási arány (%)     98

Kifizetett előleg összege (Ft)        67 743 292

Kifizetett támogatás összege (Ft)              78 878 333 Ft

Tatárszentgyörgy település Pest Megye déli határán helyezkedik el. Helyzetét tekintve gazdasági, társadalmi és infrastrukturális szempontból kedvezményezett település és jelentős munkanélküliséggel sújtott. A község lakosságszáma 1861 fő, melyből 360 fő a Roma kisebbséghez tartozik.

A pályázat tárgyát képező projektet a projektgazda Tatárszentgyörgy Község Önkormányzata másik két szakmai konzorciumi partnerével, a Társadalmi és Esélyteremtési Főigazgatósággal (TEF), valamint a területen egy évtizede aktív Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesülettel (FHHVE) kívánja megvalósítani.

A projekt célja, hogy komplex szolgáltatási program nyújtásával segítse a tatárszentgyörgyi szegregátumban élők hátrányos élethelyzetből való kitörését.

A projekt célterülete Tatárszentgyörgyön a József Attila, a Kinizsi és a Vörösmarty utcák által lehatárolt településrész, ahol a szegregációs mutató meghaladja az 50%-ot, a célcsoportot pedig az itt elő lakosság 16-54 éves korosztálya adja.

A projekt előkészítés során egy szükséglet- és igényfelmérés elvégzésére került sor a célcsoport körében, melynek segítségével feltárásra került az itt elő lakosság képzettségi és általános felkészültségi szintje, valamint azok a mindennapos problémák is felszínre kerültek, melyeknek hozzájárulnak a szegregátumban élők felzárkózási nehézségeihez.

A szükségletfelmérés eredményeiből és a helyi adottságokból kiindulva, valamint a Helyi Esélyegyenlőségi Programmal (HEP) összhangban készült el a Közösségi Beavatkozási Terv (KBT), amely összefoglalja a projektben végzett szakmai tevékenységeket és a nyújtott szolgáltatásokat.

A projekt szakmai megvalósításáért a szakmai vezető, a két szociális munkás, a közösségi programszervező, valamint a szakmai asszisztens felel. A program operatív lebonyolítását a projektmenedzsment biztosítja.

Összességében elmondható, hogy a programba elsődlegesen bevont (40 fő) személyek közül 20 fő végezte el a virágkötő képzést, míg 7 fő kőműves végzettséget szerzett. A módosítás alapján a kibővített képzésszámnak köszönhetően 18 fő tett sikeres vizsgát intézménytakarítói szakmából, mely így összesen 39 főnél jelent szakképesítés szerzést, mivel 6 fő esetében kettő végzettség (virágkötő, intézménytakarító;) megszerzése is megvalósult.

A képzések a program által nyújtott komplex szolgáltatáscsomag részét képezik, mely az alábbi eszközök segítségével járul hozzá a szegregált élethelyzetek felszámolásához:

I. A célcsoporttagok és a közösség felkészítése a megvalósításra (szakmai stáb)

II. A célcsoport bevonásának előkészítése, egyéni fejlesztési tervek készítése (szakmai stáb)

III. A helyi humán szolgáltatások elérhetőségének fejlesztése, koordinációjuk javítása

(szakmai stáb, konfliktuskezelés, mediáció, intézményekkel való együttműködés workshop, start asszisztens, nyitó- , záró, időközi értékelő rendezvény)

IV. A Közösségi Beavatkozási Terv és egyéni fejlesztési tervek megvalósítása - Szociális, közösség-fejlesztési, oktatási, képzési, egészségügyi és munkaerő- piacra belépést segítő szolgáltatások. (szakmai stáb)

V. Felnőttoktatás, felnőttképzés, szakképzés (kőműves, virágkötő, általános iskolai felzárkóztató képzés, megélhetési támogatás, étkezés)

VI. Foglalkoztatási lehetőségek elősegítése (Együttműködések, érzékenyítő workshop)

VII. Csillag- „Cherhaj” szolgáltatóház és Csillag- „Cherhaj” szolgáltatópont kialakítása

VIII. Helyi humán szolgáltatási kapacitások fejlesztése és a szolgáltatók együttműködésének megerősítése (Helyi szolgáltatók együttműködése workshop)

IX. Kora gyermekkori, gyermekkori és iskolán kívüli fejlesztés és oktatás (Addiktológus, drogprevenció, tábor fiataloknak)

X. Egészségügyi szolgáltatások elérésének javítása (Egészségnap, főzőveseny az egészségtudatosság jegyében)

XI. Helyi humán szolgáltatási kapacitások fejlesztése és a szolgáltatók együttműködésének megerősítése (Helyi szolgáltatók workshop)

XII. Szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása (szociális munkás, adósságkezelő)

XIII. Szociális, gyermekjóléti szolgáltatások és közösségfejlesztés (környezetnap, családi nap, színjátszó műhely, fotó- és film műhely, kézműves foglalkozás)

XIV. Képzés (általános iskolai felzárkóztató 7-8 osztály).

XV. Közösségi Beavatkozási Terv elkészítése, beleértve a háttértanulmányok, megvalósíthatósági tanulmány, környezeti hatásvizsgálatok elkészítését is.

XVI. Projekt menedzsment (beszerzések, horizontális szempontok, tájékoztatás)

XVII. A helyi humán szolgáltatások elérhetőségének fejlesztése, koordinációjuk javítása

(kis értékű eszközök beszerzése)

A konzorciumi parterek közül Tatárszentgyörgy Önkormányzata látja el a projektmenedzsment feladatokat, fogja össze a szakmai megvalósító stábot, továbbá a kompetenciafejlesztő- és felzárkóztató programok nagyobb része az Ő kezelésében valósul meg. A TEF mint képző intézmény látja el a képzésekkel kapcsolatos feladatokat, míg az FHHVE a közösségi programokra és a fiatalok kompetenciafejlesztő tevékenységeire fókuszál. A projekt sikere érdekében megvalósíthatósági tanulmány is készült.

Fotók a Galériában: https://leaderkontakt.hu/galeria/vekop-7-1-4-16-szegregalt-elethelyzetek-felszamolasa