A VEKOP 7.1.4-16-2017-00002 „Új Esély” projektben a Felső-homokhátság Vidékfejlesztési Egyesület által vállalt kézműves foglalkozások 2019.10.05-én megkezdődtek.

Az órákat Pallagáné Pekár Hajnalka tartja, minden szombaton 9:00-tól 12:00-ig. A gyerekeknek minden alkalommal lehetőségük lesz használni kreativitásuk és kézügyességük, hogy saját maguk alkothassanak valamit, ami nem csak szép, de sikerélményt nyújt, hiszen az alkotás öröme magabiztosságot ad. Különösen a fiatal gyerekek számára, az efféle öröm a kreativitás használatában és az sikerélmény kifejezetten pozitív hatással lehet az egészséges önkép kialakításában és megadhatja a kezdő lökést az önfejlesztés útján. Pallagáné Pekár Hajnalka szakértelmével és segítőkészségével egyben pedig minden gyereknek lehetősége van megtapasztalni ezt az örömöt, segítségével egyik gyerek sem távozott csalódottan.

A foglalkozás megkezdése előtt, tapasztalva a korábbi foglalkozások során felmerülő problémákat, különös figyelmet kellett fordítani, a településen belüli hirdetésre és lehetőleg minél több csatornán elérni a célcsoportot. Ennek érdekében plakátokat, szórólapokat alkalmaztunk, valamint személyes úton is felkerestük a településen működő iskolát és a tanárok segítségével hirdettük a foglalkozást. A szombati nap eleinte valóban megnehezítette a gyerekek bevonását, viszont minden egyes alkalom után, egyre népszerűbbek lettek a kézműves alkalmak. Az első alkalmon összesen hárman jelentek meg, azonban a másodikra ez a szám a duplájára nőtt. A további foglalkozásokon szorosan hat fő körül volt a létszám. A gyerekek különféle technikákat sajátítottak el sokféle ágazatban. A különféle dekorációs elemektől, szappantartók és kulcstartókon keresztül, adventi koszorút is készítettek. A gyerekek rendkívül értékelték és örömüket lelték ezek elkészítésében, megfigyelhető volt, hogy a család és az otthon központú időtöltésre igényt tartanak. Az interaktív program és, hogy foglalkozniuk kell egy bizonyos dologgal, némileg megkönnyíti a fegyelmezést és a figyelem fenntartását, azonban a koncentráció ezeken a foglalkozásokon is érezhetően véges. Nagyon nagy kihívást jelent fenntartani az rendet és az együttműködő légkört, ha egy, vagy két gyerek dekoncentráltabb, különösen a fiúk esetében probléma ez. Figyelmüket le lehet kötni és teljes mértékben együttműködőek tudnak lenni, amíg türelmük el nem fogy, ami igen hamar bekövetkezik. A kitartás fejlesztése úgy tűnik, hogy egy fontos szempont a fegyelmezhetőség és az együttműködő készség terén.

Az eddigi kézműves foglalkozás alkalmai, a szombat délelőtti időpont vállalása ellenére sikeresen halad, a gyerekek szeretnek eljárni és részt venni, valamint kifejezetten fogékonyak az alkotásra és érzékük is van hozzá, ennek fejlesztése nagyon fontos, hiszen ez pozitív hatással van rájuk, de közvetetten környezetükre is.

Dabas, 2019.12.03.

Ács Ferenc