Végéhez érkezett a 2017-ben benyújtott és 2018-tól kezdődően VEKOP támogatással megvalósított program, mely Tatárszentgyörgy Önkormányzatának, a Felső-Homokhátság Vidékfejlesztési Egyesületnek és a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (később: Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság, TEF) konzorciumi együttműködésében valósult meg.

 

Új esély – új lehetőségek a tatárszentgyörgyi fiatalok és felnőttek számára

Pályázati felhívás azonosítója és neve: VEKOP-7.1.4-16 - Szegregált élethelyzetek felszámolása komplex programokkal (ESZA)

Operatív Program: VEKOP

Projekt azonosítója         VEKOP-7.1.4-16-2017-00002

Kedvezményezett neve Tatárszentgyörgy Község Önkormányzata

A projekt címe   "Új esély" - komplex fejlesztési program Tatárszentgyörgyön

Támogatási kérelem benyújtásának dátuma: 2017.06.30

Támogatás megítélésének dátuma: 2018.06.15

Támogatási szerződés hatályba lépése: 2018.10.01

Projekt tervezett kezdése: 2018.07.15

Projekt tervezett befejezése: 2021.02.28

Projekt befejezésének dátuma: 2021. 02. 28.

Megítélt támogatás összege (Ft): 79 922 030

Szerződésben megítélt támogatás összege (Ft): 79 922 030

Projekt összköltsége (Ft): 81 166 536

Támogatási arány (%): 98

Kifizetett előleg összege (Ft): 67 743 292

Kifizetett támogatás összege (Ft): 78 878 333 Ft

 

A projekt célja, hogy komplex szolgáltatási program nyújtásával segítse a tatárszentgyörgyi szegregátumban élők hátrányos élethelyzetből való kitörését. A program lehetővé tette a résztvevők számára, hogy különböző OKJ-s képzéseken, tréningeken, közösségfejlesztő és egyéni készségfejlesztő vegyenek részt, a települési önkormányzat egy szociális központot működtessen a szegregátumban, a résztvevők pedig hozzáférjenek olyan tudáshoz és ismeretekhez, melyek birtokában lehetőségük lesz a munkaerőpiacon elhelyezkedni, szakfoglalkoztatottként magasabb bérigénnyel léphetnek fel, és megtanulhattak olyan készségeket, melyekkel az alacsony iskolázottság miatt korábban nem rendelkeztek.

A projekt célterülete Tatárszentgyörgyön a József Attila, a Kinizsi és a Vörösmarty utcák által lehatárolt településrész, ahol a szegregációs mutató meghaladja az 50%-ot, a célcsoportot pedig az itt elő lakosság 16-54 éves korosztálya adja.

A projekt előkészítés során egy szükséglet- és igényfelmérés elvégzésére került sor a célcsoport körében, melynek segítségével feltárásra került az itt elő lakosság képzettségi és általános felkészültségi szintje, valamint azok a mindennapos problémák is felszínre kerültek, melyeknek hozzájárulnak a szegregátumban élők felzárkózási nehézségeihez.

A szükségletfelmérés eredményeiből és a helyi adottságokból kiindulva, valamint a Helyi Esélyegyenlőségi Programmal (HEP) összhangban készült el a Közösségi Beavatkozási Terv (KBT), amely összefoglalja a projektben végzett szakmai tevékenységeket és a nyújtott szolgáltatásokat. A projekt szakmai megvalósításáért a szakmai vezető, a két szociális munkás, a közösségi programszervező, valamint a szakmai asszisztens felel. A program operatív lebonyolítását a projektmenedzsment biztosította.

A COVID-19 járványhelyzet miatt elmaradt, közösségi, szabadidős, és fejlesztő programok megtartására a projekt átütemezését, és a konzorciumi szerződés módosítását követően került sor.  A fenti programok megvalósítását a beavatkozási tervben meghatározottaknak megfelelően a Tatárszentgyörgy Községi Önkormányzat, illetve a Felső-Homokhátság-Vidékfejlesztési Egyesület konzorciumi tag szakmai stábja hajtotta végre. Az utolsó ütemben kiemelt figyelmet kapott a program sikeres megvalósítása érdekében a COVID-19 vírussal összefüggő védelmi rendelkezések szigorú betartása.

A konzorciumi szerződés módosítását követően 18 fő bevonásával egy intézménytakarítói Okj-s képzés is elindult, ami korábban nem szerepelt a projekt céljai között. elindítása. A képzés 2020. december 30-án az elméleti oktatással megkezdődött, és 2021. február 19-én a bevontak 100%-ának sikeres vizsgájával zárult, ami a programba 10 fő új belépőt jelent, mivel 8 személy már korábban bevonásra került, akikből 6-an elvégezték a virágkötő képzést is.

Összességében elmondható, hogy a programba elsődlegesen bevont 40 fő közül 20 fő végezte el a virágkötő képzést, míg 7 fő kőműves végzettséget szerzett. A módosítás alapján a kibővített képzésszámnak köszönhetően 18 fő tett sikeres vizsgát intézménytakarítói szakmából, mely így összesen 39 főnél jelent szakképesítés szerzést, mivel 6 fő esetében kettő végzettség (virágkötő, intézménytakarító;) megszerzése is megvalósult.

A Támogatási szerződés 5. számú melléklete alapján vállalt egyéni fejlesztésitervek elkészítését követő 3 éven belül foglalkoztatásban elhelyezkedett személyek száma 6 főben (15%) került meghatározásra, mely feltétel teljesült. A képzések a program által nyújtott komplex szolgáltatáscsomag részét képezik, mely az alábbi eszközök segítségével járul hozzá a szegregált élethelyzetek felszámolásához:

A konzorciumi parterek közül Tatárszentgyörgy Önkormányzata látta el a projektmenedzsment feladatokat, fogta össze a szakmai megvalósító stábot, továbbá a kompetenciafejlesztő- és felzárkóztató programok nagyobb része az Önkormányzat kezelésében valósul meg. A TEF mint képző intézmény látta el a képzésekkel kapcsolatos feladatokat, míg az FHHVE a közösségi programokra és a fiatalok kompetenciafejlesztő tevékenységeire fókuszált.

A projekt sikerességét nem csak szakmai bizonyítványok megszerzése mutatja, hanem az is, hogy a bevont résztvevők egymáshoz való kapcsolódása szorosabbá vált, a megvalósítás időszakában többször voltak egymás segítségére a csoportfoglalkozások, tréningek és kirándulások alkalmával a projektben résztvevő gyerekek, fiatalok és felnőttek.

A hasonló jellegű támogatással megvalósított programokra a továbbiakban is nagy szükség van, a kialakult közösségi kapcsolatok, a helyiek egymáshoz való viszonyának jobbá válása, és az életesélyek, a hátrányos helyzetből való kitörés és a felnőttkori munkavállalás érdekében.

A konzorciumi partnerek bíznak abban, hogy találnak módot a továbbiakban is a foglalkozások, közösségi rendezvények megtartására, és újabb résztvevőket tudnak majd új esélyhez segíteni.

A projekt összegzéséről készült videofilmet az alábbi linken lehet megtekinteni: