Intézményekkel való együttműködés – Új Esély projekt Tatárszentgyörgy

Az intézményekkel való együttműködés Workshop megtartására a VEKOP 7.1.4. -20017-0002 projekt keretében került sor 2019. március 21. és április 16 között. A projektbe bevont célcsoport tagjai közül, önkéntes jelentkezés alapján lehetett csatlakozni. A műhelybeszélgetések célja a résztvevők kommunikációs készségeinek fejlesztése a hivatalos ügyeik intézéséhez kapcsolódóan.

A hétköznap délelőttönként tartott műhelybeszélgetések nagy érdeklődésre tartottak számot a fiatal, munkanélküli, vagy Gyes-en lévő nők körében. A nagyobb arányú részvétel és az érdeklődés fenntartása érdekében a legelső alkalommal kihirdetésre került, hogy aki lehetőségei szerint minden műhelymunkán reszt vesz, az elutazhat a csoport számára szervezett, úgynevezett „bonusz" programra, melynek során a Parlamentben teszünk majd látogatást Budapesten.
A beszélgetések célja, hogy olyan sikeres tudást és kommunikációs technikákat sajátítsanak el a résztvevők, amelyek alapján hatékonyabban tudják képviselni saját, és közösségük ügyeit, előrehaladás történik a személyes ügyintézés terén, és javul az egyéni kommunikáció a helyi, regionális és országos intézményekkel való kapcsolattartás során.
A megbeszélések során feltérképeztük a helyi és térségi intézményeket, beazonosítottuk, hogy milyen problémával, melyik intézményhez lehet fordulni, áttekintettük, hogy hogyan érdemes felkészülni az intézmények meglátogatására, mire lesz szükség ahhoz, hogy sikeresen tudjuk az ügyeinket intézni.
A résztvevők által hozott példák segítségével szituációs gyakorlatokat végeztünk, amelyek közös elemzése során megállapítottuk, hogy milyen akadályok nehezítik az ügyintézést, hol vannak elakadások az egyéni kommunikációban.
A közös munkát nehezítette, hogy a résztvevők, - elsősorban fiatal nők, kisgyermekes anyák- nem tudták/akarták otthon hagyni gyermekeiket, ezért a teljes program a három év alatti gyermekek részvételével zajlott. A figyelem koncentráció nehezen fenntartható a résztvevőknél, gyakran szakítják meg egyéb, - nem releváns - történetek elmesélésével a beszélgetést, a közös munkát az őket érdeklő témák mentén kellett kialakítani, hogy az érdeklődésüket és a részvételi hajlandóságukat fenntartsuk.
A műhelymunkák alatt kitértünk a különböző élethelyzetekben adódó kommunikációs szituációkra, közösen elemeztük felkészülés lépéseit egy-egy intézmény látogatására, az ott folyó ügyintézésre koncentrálva.
A kulturális szokásokról, verbális, és non-verbális kommunikációról, az asszertív kommunikációról és a viselkedés-protokoll témakörét gyakorlati példákkal és szituációs játékokkal színesítettük.

Rácz Judit

Tatárszentgyörgy, 2019. április 20.